وبلاگicon
شهابستان - صفحع 2

هدایت به بالا


 صفحه : 1  2  3  4  5  6

دستور به كشتن فاخته خانگی و دلایل آن !

در حدیث معتبر منقول است كه فاخته در خانه حضرت امام محمد باقر ((علیه السلام )) بود آنحضرت روزى شنیدند كه او خوانندگى میكرد فرمود كه میدانید چه میگوید گفتند نه فرمود كه میگوید فقدتكم فقدتكم یعنى نیست شوید نیست شوید پس فرمود كه ما آنرا دفع میكنیم پیش از آنكه آن مارا دفع كند پس فرمود كه آنرا كشتند.

 درحدیث دیگر منقول است كه روزى حضرت صادق ((علیه السلام )) بخانه اسماعیل فرزند خود آمدند دیدند كه فاخته را در قفس كرده و فریاد مى كند حضرت فرمود كه ایفرزند چه باعث شده است تورا كه این فاخته را نگاه داشته مگر نمیدانى كه نفرین میكند صاحب خانه را پس آنرا نیست كنید پیش از آنكه آن شمار نیست كند.

حلیه المتقین فصل هشتم

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمود:«هر کس می‌خواهد حیوانی را ذبح کند، باید چاقوی برنده و تیزی انتخاب کند تا کندی تیغه چاقو، باعث آزار حیوان در حال ذبح نشود.»

رسول خدا مثله‌کردن حیوانات را نهی می‌فرمود و اجازه نمی‌داد حیوانی را در جایی حبس کنند تا بمیرد. پیامبر اکرم کشتن حیوان باردار یا شیرده را نیز مکروه می‌دانست.

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام در زمان حکومتش با ابلاغ رسمی از همه‌ی قصاب‌ها خواست ذبح را درست و نیکو انجام دهند و هر کس اطاعت نمی‌کرد مؤاخذه می‌شد.

امام باقر علیه السلام می‌فرمود:«هر کس بی‌جهت گنجشکی را بکشد، در روز قیامت، گنجشک می‌گوید:«خدایا، از این شخص بپرس که چرا مرا کشت؟»

آنگاه می‌فرمود:«از مثله کردن حیوانات بپرهیزید. چاقو را تیز کنید و حیوان را در حین ذبح شکنجه و عذاب ندهید.»

 حضرت رضا می‌فرمود:«بیرون کشیدن جوجه پرندگان از لانه هایشان در کوه یا چاه یا نیزارها درست نیست.»

حضرت صادق علیه السلام در روایتی از پدرانش نقل می‌فرمود که پرنده مادامی که در لانه اش است در امان خداست. فقط اگر پرواز کرد می‌توانید صیدش کنید.

و در روایت دیگر فرمود:«خوردن پرنده ای که به خانه تو پناه آورده، شایسته و روا نیست. هر پرنده ای که به تو پناه آورد، پناهش بده.»

 رسول خدا(ص) در توصیه‌ای مهم درباره اهمیت درختکاری، فرمودند: "اگر قیامت فرا رسد و در دست یکی از شما نهالی باشد، چنانچه بتواند برنخیزد تا آن نهال را بکارد این کار را بکند1".

آن حضرت در حدیثی دیگر می‌فرمایند: "مسلمانی نیست که بذری بیفشاند یا نهالی بنشاند و از حاصل آن بذر و نهال پرنده‏‌ای یا انسانی یا چرنده‏‌ای بخورد، مگر آن که برای او صدقه محسوب شود2".

همچنین پیامبر خدا(ص) درباره ضرورت درختکاری و اجر و پاداش این کار، فرمودند: "هیچ کسی نیست که درختی بنشاند، مگر این که خداوند به اندازه میوه‏‌ای که آن درخت می‌دهد، برایش اجر بنویسد3".

در قرآن کریم درخت نماد آبادانی و شاخص سبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش و رفاه انسان، و صفا و پاکی طبیعت است. به همین خاطر درختان، یکی از مواهب و نعمت‌های خداوند در آخرت و یکی از ویژگی‌های بهشت و رضوان حق تعالی است که در آیات کریمه و روایات شریفه بارها به آن اشاره شده است. 

براین اساس و با توجه به اهمیت و ارزش این نعمت الهی، هرگونه آسیب رساندن به درختان و قطع کردن آنها مورد نکوهش قرار گرفته و به شدت از این کار نهی شده است. 

امام صادق(ع) در حدیثی درباره پیامد قطع کردن درختان میوه، فرمودند: "درختان میوه را قطع‏ نکنید، که خداوند بر سر شما عذاب سختی فرو می‌ریزد4".

اهمیت این مسئله به حدی است که رسول خدا(ص) همواره به رزمندگان اسلام سفارش می‌کردند، تا در صورت پیروزی بر دشمن نکاتی را مد نظر قرار دهند که یکی از آنها پرهیز از قطع درختان بود. امام علی(ع) نقل می‌فرمایند: هنگامی که رسول خدا گروهی را به جهاد می‌فرستاد، به آنان چنین رهنمود می‌داد: "با نام خدا حرکت کنید ... مبادا به کشتن زنان، پیران و کودکان مبادرت نمایید و... و از قطع درختان بپرهیزید؛ مگر درختی مانع جنگ یا مانع بین شما و مشرکین باشد5".

 این روزها دیدن آسمان آبی و ابرهای سفید برای خیلی‌ها، به‌خصوص آنهایی که در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی می‌کنند، به آرزو شبیه است....

آلودگی هوا یعنی حضور مخلوطی از آلاینده‌های مختلف در هوای آزاد؛ به اندازه‌ای که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات و گیاهان شود. آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از رهاوردهای انقلاب صنعتی است که از 300 سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده شده است. بسیاری از ما آن قدر در هوای آلوده تنفس کرده‌ایم که دیگر لذت نفس کشیدن در یک هوای پاک را از یاد برده‌ایم.

از سوی دیگر، اوضاع بهداشت آب هم چندان دلچسب نیست. در حال حاضر، حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان به طور مرتب از آب ناسالم و غیربهداشتی برای نوشیدن و پخت و پز استفاده می‌کنند و این در حالی است که کیفیت پایین آب و بهداشت بد آن سالانه سبب مرگ 5 میلیون انسانی می‌شود. سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که نوشیدن آب ناسالم سبب مرگ و میر حدود 4/1 میلیون کودک زیر 5 سال به دلیل اسهال می‌شود و این در حالی است که50 کشور جهان با حدود یک‌سوم از جمعیت جهان از بی‌آبی متوسط تا شدید رنج می‌برند. درحال حاضر، ? کشور جهان شامل کانادا، چین، کلمبیا، پرو، برزیل، روسیه، ایالات متحده آمریکا، اندونزی و هند ?? درصد کل منابع آب شیرین را به خود اختصاص داده‌اند و در مقابل، حدود ?? کشور از جمله کویت، بحرین، مالت، امارات متحده عربی، سنگاپور، اردن و لیبی با کمبود آب مواجه‌اند که برخی از آنها تقریباً به هیچ منبع آب شیرین قابل توجهی دسترسی ندارند. با توجه به افزایش روزافزون جمعیت، توسعه صنایع و افزایش آلودگی منابع آب شیرین، دسترسی به آب کافی و مناسب در برخی کشور‌ها به یک بحران جدی تبدیل شده است؛ تا آنجا که یکی از اهداف بسیاری از کشورها تا سال 2015 میلادی، دسترسی به آب سالم و بهداشتی است؛ به‌طوری که دیگر هیچ فردی از آن بی‌بهره نباشد. آنچه در صفحات «پرونده» این هفته می‌خوانید، کلیاتی است درباره معیارهای اندازه‌گیری آلودگی هوا، آلودگی آب و آنچه ما می‌توانیم برای مقابله با آن انجام دهیم.

مهم‌ترین آلاینده‌های هوا 

مهم‌ترین آلاینده‌های هوا عبارتند از: اكسیدهای كربن (مونوكسیدكربن، دی‌اكسیدكربن)، اكسیدهای گوگرد و ازت، اكسیدهای نیتروژن و گرد و غبار.

 اکسیدهای ازت از جمله آلاینده‌های هوا هستند که به شکل‌های مختلف و در انواع NO ،NO2 و NO3 منتشر می‌شوند. دی‌اکسید ازت مهم‌ترین ترکیب در میان انواع اکسیدهای ازت است که گازی است مرئی، با رنگ قهوه‌ای مایل به زرد یا قهوه‌ای مایل به قرمز.

 نگرانی عمده در مورد دی‌اکسیدازت از آنجا ناشی می‌شود که این ترکیب طی فرآیندهای پیچیده هواسپهری به ذرات معلق نیترات تبدیل می‌شود که خاصیت سرطان‌زایی دارند. به علاوه دی‌اکسید‌ازت همچون اکسید ازت یکی از آلاینده‌های اصلی به وجود آورنده مه‌دود است.

آثار زیست‌محیطی اکسیدهای ازت روی انسان متغیر است و از جمله آن می‌توان به تحریک گلو، چشم، بینی و شش‌ها اشاره کرد. همچنین این آلاینده‌ها آسیب‌پذیری انسان در مقابل عفونت‌های ویروسی نظیر آنفلوآنزا را نیز افزایش می‌دهند. علاوه بر انسان، گیاهان نیز از آسیب اکسیدهای ازت در امان نیستند و در اثر افزایش غلظت این آلاینده‌ها، رشد گیاهان دچار اختلال شده و به بافت‌های برگ صدمه وارد می‌شود.

بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا

طی چند سال اخیر با توجه به توسعه و گسترش روزافزون صنایع، نشر تركیبات آلاینده و ذرات معلق در هوا هم رشد تصاعدی داشته‌اند و به گفته کارشناسان، این آلاینده‌ها می‌توانند سلامت انسان را به مخاطره بیندازند و حتی آسیب‌های زیادی به محیط‌زیست وارد كنند. براساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، 2 درصد از كل مرگ ومیرهای ناشی از عوارض قلبی در شهرهای آلوده به طور مستقیم و غیرمستقیم مربوط به آلاینده‌های هوا است. البته در شهرهای آلوده متوسط سالانه بستری بیماران قلبی به علت آلودگی مونوكسید كربن 68 درصد افزایش می‌یابد.

در عین حال، از آنجایی كه میل تركیب CO با هموگلوبین 200 برابر اكسیژن است با ایجاد تركیب پایدار كربوكسی هموگلوبین میزان اكسیژن‌رسانی به بافت بدن كاهش یافته و به تناسب درصد آلودگی علایمی نظیر سرگیجه سردرد، خواب‌آلودگی و در موارد شدیدتر مرگ بروز می‌كند و چنانچه افراد در ایام سال با بیش از حد مجاز آلاینده CO مواجه باشند، مرگ و میر افراد 30 تا 65 ساله تا 11 درصد افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر، ذرات معلق (به ویژه ذرات معلق زیر 10 میكرون) به علت ریز بودن بیش از حد، از مجاری فوقانی تنفسی نفوذ کرده و وارد سیستم تنفس می‌شوند و در سطح حبابچه‌های ریوی نشست می‌كنند كه بخشی از بیماری‌های ریوی نظیر آمفیزم را به آنها نسبت می‌دهند و این در حالی است که تماس افراد با سابقه بیماری تنفس با ذرات معلق در هوا، حملات آسم و تنگی نفس ریوی را در پی دارد. بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت نیز 5 درصد از موارد سرطان‌های برونش و ریه در شهرهای آلوده به علت آلودگی هواست.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کودکان و سالخوردگان، دو گروه آسیب‌پذیر بر اثر آلودگی هوا هستند اما کودکان صدمات بیشتری را متحمل می شوند؛ چرا که ریتم تنفسی آنها بالاتر است و به این ترتیب میزان آلاینده‌های بیشتری را وارد سیستم تنفسی خود می‌کنند.

آلودگی هوا و آثار آن بر بارداری

تحقیقات نشان داده است طیف وسیعی از اختلالات و عوارض آلودگی هوا بر دستگاه تولید مثل، باردای، جنین و نوزاد اثر می‌گذارد و اثرات آلاینده‌ها بر جنین شامل عوارضی مانند وزن پایین زمان تولد، تاخیر رشد داخل رحمی و مرگ داخل رحمی است که آلاینده‌های منواکسیدکربن، دی‌اکسیدگوگرد و ذرات معلق، بیشترین تاثیر را در این میان دارند. میزان مواجهه مادر با گروهی از ذرات معلق یا هیدروکربن در هشتمین ماه بارداری بر رشد جنین اثر مستقیم دارد و این اتفاق بیشتر در نواحی صنعتی و شهرهای بزرگ به ویژه در زمستان رخ می‌دهد. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می‌دهد زنان بیشترین گروه آسیب‌پذیر و در معرض خطر آلودگی هوا در منزل هستند.

حمل و نقل و آلودگی هوا

كارشناسان در كنار حضور گسترده صنایع آلاینده در تهران و اطراف شهر و حجم فراوان دودكش‌ها در فصول سرد سال، دلیل اصلی بروز آلودگی هوای شهر تهران را تردد میلیون‌ها خودروی سبك و سنگین در تهران می‌دانند كه البته سالانه حدود 500 هزار دستگاه نیز به این تعداد اضافه می‌شود و در برابر آن از رده خارج كردن خودروهای فرسوده هم كه به كندی پیش می‌رود و كماكان حركت لاك پشتی دارد و با آنكه قرار بود در سال گذشته 200 هزار خودروی فرسوده در تهران از رده خارج شوند، این رقم تنها به 35 هزار دستگاه رسید‌.

از سوی دیگر، موتورسیكلت‌های موجود در سطح شهر تهران 10 برابر خودروها آلودگی دارند با این وجود وزارت صنایع اجازه تولید انواع موتورسیكلت‌های بی‌كیفیت و فاقد استانداردهای زیست‌محیطی را صادر می‌كند به گونه‌ای كه روزانه 25 هزار دستگاه موتورسیكلت در كشور تولید می‌شود‌.

براساس آمارها، بیش از 5/2 میلیون خودرو در تهران تردد می کند و حمل و نقل در تهران به تنهایی معادل دو برابر کربن سرانه تولید شده در کشورهای جهان سوم را ایجاد می کند. در حال حاضر، بسیاری از شهرها حتی در کشورهای توسعه یافته دارای سطوح خطرناکی از آلودگی هوا هستند. این معضل بزرگ از طریق جریان باد یا حرکت وسایل نقلیه موتوری در شهرها منتشر می‌شوند. ورود خودروهای بیشتر در جاده‌ها و خیابان‌های یکسان به معنی ترافیک سنگین‌تر و هوای آلوده‌تر است.

تحقیقات نشان می‌دهد زندگی در مجاورت بزرگراه‌های پرترافیک با نرخ سرطان در کودکان ارتباط مستقیم دارد به طوری که کودکان ساکن در منازل مجاور خیابان‌هایی که بالغ بر 20 هزار خودرو در آن به طور روزانه تردد می‌کنند، حدود 6 برابر بیشتر از دیگر کودکان در معرض آسیب هستند. دلیل اصلی سرطان خون در کودکان و بزرگسالان نیز تاثیر هیدروکربن‌های حلقوی از جمله بنزن است که منبع عمده انتشار آنها خودروها است.

چگونه هوای پاک را به خانه بیاوریم؟

مشكلات این چنینی در جوامع صنعتی امروزی موجب شده است تا راه‌حل‌های مختلفی از طرف محققان سراسر جهان برای برون‌رفت از آنها ارایه شود. ساخت دستگاه‌هایی برای حذف آلودگی‌های محیطی را می‌توان نقطه عطفی در این زمینه دانست كه هركدام از آنها می‌توانند معادل چند درخت هوای آلوده را تصفیه كنند وهر چند كاهش فضای سبز و قطع درختان از دلایل اصلی بروز عوارض آلودگی هوا هستند، اما حداقل به كمك این دستگاه‌ها می‌توان به داشتن هوایی پاك‌تر امیدوار بود.

دستگاه تصفیه هوا، وسیله‌ای است که کار تصفیه هوای اتاق و تولید یون منفی برای ایجاد هوای پاک و عاری از میکروب را انجام می‌دهد. کنترل اتوماتیک کیفیت هوا از طریق سنسورهای حساس به بو و غبار و مواد آلرژی‌زا با قابلیت کار مداوم و مجهز به کربن اکتیو برای جذب بوها و گازهای سمی ‌از خصوصیات بارز این دستگاه‌هاست. این دستگاه‌‌ها همچنین مجهز به سیستم ضدباکتری و میکرب‌کش هستند و قابلیت جذب دود و ذرات معلق تا 1/0 میکرون را دارند.

دستگاه‌های فوق با تولید یون‌های منفی که خود را به ذرات مضر (گازهای سمی‌ و آلاینده‌ها) موجود در هوا که دارای بار مثبت هستند، متصل کرده و با سنگین‌تر و حجیم‌تر کردن آنها امکان وجودشان را در هوا غیرممکن کرده و به این صورت از آسیب رساندن به سلامت انسان جلوگیری می‌کند. آیا هرگز توجه کرده‌اید که ما تا چه اندازه احساس تازگی در کوه‌ها، کنار دریا، در جنگل یا در کنار آبشارها می‌کنیم؟ یا چه‌قدر احساس پرانرژی بودن به ما دست می‌دهد؟

این اماکن معمولا سرشار از میلیون‌ها یون منفی هستند. فیلترهای هپا ذرات و آلاینده‌های مضر هوا از قبیل ویروس‌ها، باکتری‌ها، گرده‌های حساسیت‌زای گیاهان، مو و پر حیوانات را جذب می‌کند و ذرات به قطر 3/0 میکرون را از بین می‌برد و از ورود دوباره آنها به هوا جلوگیری می‌کند. فیلترهای کربن فعال گازهای سمی، دودها، مواد شیمیایی و دود سیگار موجود در هوا را خنثی و از آسیب رساندن آنها جلوگیری می‌کند. لامپ فرابنفش که در داخل دستگاه قرار دارد ویروس‌ها، قارچ‌ها، میکروب‌ها، باکتری‌ها، جرم‌ها و سایر آلاینده‌های هوازی موجود در هوا را نابود می‌کند. با توجه به اینکه این لامپ در پشت فیلترها قرار می‌گیرد ویروس‌ها و باکتری‌های جذب شده توسط این فیلترها را نابود و از تولید مجدد آنها جلوگیری می‌کند. اکسیژن فعال تولید شده از طریق دستگاه‌های تصویه هوا نیز محیطی با طراوت مانند هوای جنگل، کنار آبشار، سواحل دریا را ایجاد می‌کند و شما قادر به تنفس هوای پاک خواهید شد.... و اما آب

اصطلاح آب شرب یا آب آشامیدنی به آب سالم و تصفیه‌شده‌ای اطلاق می‌شود که از آن برای آشامیدن و پخت غذا استفاده می‌کنند اما آب سالم، آبی است که مصارفی مانند شنا، حمام کردن و شستشو دارد. در بیشتر کشورهای دنیا آب آشامیدنی‌ای که برای نوشیدن و پخت و پز استفاده می‌شود با آبی که برای شستشو و حمام مصرف می‌شود، متفاوت است و برای تصفیه آب آشامیدنی دقت و نظارت بهتری انجام می‌گیرد اما در کشور ما آبی که جهت پخت و پز مصرف می‌شود، دقیقا همان آبی است که برای استحمام و شستشوی بدن، البسه و ظروف به کار می‌رود. در عین حال، آب آشامیدنی، علاوه بر سالم بودن باید پاكیزه نیز باشد.

آب آشامیدنی از طریق تعیین كیفیت فیزیكی، شیمیایی ومیكروب شناختی ارزیابی و انتخاب می‌شود، به طوری که آب سالم باید عاری از عوامل زنده بیماری‌زا باشد، مواد شیمیایی زیان آور در آن وجود نداشته باشد، بدون رنگ و بو بوده و طعم مطبوعی داشته باشد و برای مصارف خانگی قابل استفاده باشد. آبی كه یك یا دو مورد از ویژگی‌های فوق را نداشته باشد آلوده و برای شرب غیرقابل مصرف است.

مصارف خوراکی آب

55 تا 78 درصد بدن هر انسانی با سایزهای مختلف از آب است. در عین حال، بدن، بین 1 تا 7 لیتر در روز به آب نیاز دارد تا بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد و دچار کم‌آبی نشود و این مقدار بسته به سطح فعالیت، دما، رطوبت و سایر عوامل متغیر است و از طریق انواع غذاها، میوه و سبزی و آشامیدنی‌هایی غیر از آب به بدن می‌رسد. کارشناسان توصیه می‌کنند علاوه بر موارد ذکر شده، نوشیدن 6 تا 7 لیوان آب سالم در طول روز برای حفظ سلامت بدن مفید است. البته نوشیدن مقدار زیاد آب برای افرادی که کلیه‌های سالمی دارند، دشوار نیست، بلکه مصرف کم آب در آب و هوای گرم و مرطوب و برای افرادی که فعالیت زیادی دارند، بسیار خطرناک است. جالب است بدانید ما می‌توانیم آب بسیار بیشتری نسبت به نیاز بدن‌مان بنوشیم اما باید دقت کرد که نوشیدن بیش از حد آب هم می‌تواند مسمومیت ایجاد کند که بسیار خطرناک و حتی کشنده است. سازمان بین‌المللی غذا در سال 1945 اعلام کرد: «میزان استاندارد آب برای افراد معمولی 1 میلی‌لیتر برای هر کالری غذایی است.» همچنین این سازمان توصیه می‌کند زنان حدود 2/2 لیتر و مردان حدود 3 لیتر آب در روز مصرف کنند. این میزان برای زنان باردار و شیرده بیشتر بوده و شامل 4/2 لیتر حدود 10 فنجان برای زنان باردار و 3 لیتر یعنی 12 فنجان برای زنان شیرده است. از این مقدار آب مصرفی حدود 20 درصد از طریق انواع غذاها و بقیه از طریق نوشیدن آب و نوشیدنی‌های دیگر تامین می‌شود. همچنین آب به اشکال مختلفی همچون عرق کردن، ادرار، مدفوع و تنفس از بدن دفع می‌شود.

آلودگی آب

آب خالص مطابق ساختمان شیمیایی آن به هیچ وجه در طبیعت وجود ندارد زیرا انواع ناخالصی‌ها به صورت حل شده، معلق یا بینابینی در آن وجود دارد. مشکلاتی که در آب وجود دارد عمدتا شامل آلودگی‌های میکروبی، سختی آب و وجود فلزات سنگین و در نهایت وجود کلر بیش از اندازه در آب و بیماری‌زایی ناشی از آن است.

آلودگی‌های میکروبی

میزان آلودگی آب به میکروب را می‌توان با روش‌های آزمایشگاهی تعیین کرد. مهم‌ترین معیار در مورد تشخیص آلودگی آب‌های آشامیدنی، وجود میکروب‌های روده‌ای در آن است که نشانه آلوده بودن آب به مدفوع است. امروزه وجود کلی فرم‌های مدفوعی در آب، شاخص آلودگی آب‌های طبیعی به وسیله فاضلاب‌های خانگی شناخته شده است. این میكروب‌ها از طریق نفوذ فاضلاب انسانی در آب آشامیدنی به انسان منتقل می‌شوند و عامل بیماری‌های خطرناک فراوانی هستند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به وبا، حصبه، اسهال میكروبی و خونی، هپاتیت، فلج‌اطفال، سل، دیفتری، انگل‌های خونی و كبدی اشاره کرد. عوامل بروز این بیماری‌ها شامل تك‌یاخته‌ها، ویروس‌ها، باكتری‌ها، كرم‌ها و انگل‌ها هستند. بیماری‌های ناشی از آب آلوده سالانه نزدیك به یك میلیارد انسان را در روی كره زمین مبتلا می‌كند و موجب مرگ حدود 10 میلیون نفر می‌شود.

سختی آب

آب سخت به آبی گفته می شود که حاوی نمک‌های معدنی مانند ترکیبات کربنات‌های هیدروژنی، کلسیم، منیزیم و... است و بر حسب آنکه آب در موقع نفوذ در زمین از لایه‌های آهکی، منیزیمی و گچی گذشته و یا نگذشته باشد، سختی آب کم یا زیاد می‌شود. سختی آب در عرض سال هم ممکن است تغییر کند. معمولاً سختی آب‌ها در فصل باران کم و در فصل خشکی زیاد می‌شود. در ایران نیز شهرهایی مانند قم، زاهدان، گرمسار، سمنان و بسیاری دیگر از شهرهای کویری که خاک قلیایی یعنی سرشار از فلزات قلیایی خاکی دارند، از سختی آب بالایی برخوردارند، به طوری که در استان‌های زاهدان و سمنان، سالانه چند بار پوشال‌های کولر را باید به علت اینکه مقدار فراوانی املاح روی آن رسوب کرده ‌است، تعویض کرد.

باید گفت به ‌طور معمول شاخص میزان فعل و انفعال آب سخت با صابون بررسی می‌شود، به این شکل که برای شستشو با آب‌های سخت‌تر به صابون بیشتری نیاز است بنابراین این نوع آب برای رخت‌شویی مناسب نیست. 

فواید آب سخت 

مطالعات نشان داده است كه مصرف آب‌های سخت به‌علت وجود منیزیم و كلسیم مرگ‌های ناگهانی ناشی از امراض قلبی و عروقی را به شدت كاهش می‌دهد. بنابراین مصرف آب سخت نه تنها برای انسان مضر نیست بلکه مفید هم هست و معمولاً شکستگی استخوان در افرادی که آب سخت می‌نوشند، زودتر بهبود پیدا می‌کند و حتی بیماری راشیتیسم در این اشخاص کمتر دیده می‌شود. البته در حال حاضر هیچ رابطه‌ای میان پیدایش سنگ كلیه و سختی آب گزارش نشده است. علاوه بر این وجود كلسیم و منیزیم در آب‌های آشامیدنی سخت، مانع جذب فلزات سنگین نظیر سرب، كادمیوم، روی، مس و رسوب آنها در استخوان‌ها می‌شود. در عین حال در نقاطی از روسیه كه از آب‌های نسبتا سخت استفاده می‌كنند به مواردی از پیدایش سنگ در مجاری ادرار برخورده‌اند و این موضوع تقریبا در آب‌های با سختی 500 میلی‌گرم در لیتر كربنات كلسیم به اثبات رسیده است. از سوی دیگر در نقاطی كه از آب‌های نرم‌تر استفاده می‌شود، پرفشاری‌خون و افزایش چربی و كلسترول از عوامل ایجاد مرگ‌های ناگهانی شناخته شده‌اند. به طوركلی می‌توان گفت كه در نقاطی كه آب سخت مصرف می‌شود، امراض قلبی كمتر از نقاطی است كه ساكنان آنها آب‌های سبك‌تر مصرف می‌كنند. به علاوه بروز سكته‌های قلبی در نقاط با آب‌های سخت‌تر به مراتب كمتر از نقاط با آب‌های سبك‌تر است.

 مضرات آب سخت 

به‌رغم فواید آب سخت برای بدن، سختی بیش از حد آب نیز مضراتی دارد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از: تولید سنگ کلیه، ایجاد طعم و مزه نامطبوع در چای و قهوه، پخته نشدن حبوبات، ضرر رساندن به جداره دیگ‌های بخار و ایجاد قشر آهکی روی جداره دیگ، خوب کف نکردن صابون و مزاحمت در هنگام شستن نسوج و دست‌ها. 

سختی‌زدایی 

برای برطرف کردن سختی آب، بهتر است آن را بجوشانید تا املاح موجود در آب، ته ظرف رسوب کنند.

فلزات سنگین

فلزات سنگین از طریق نفوذ پساب صنعتی در آب آشامیدنی به انسان منتقل می‌شود. فلزات سنگین با توجه به توسعه شهرنشینی و صنایع كه به افزایش میزان فاضلاب و پساب منجر شده است، عمدتا از طریق دفع نادرست و غیربهداشتی فاضلاب شهری و پساب صنعتی وارد محیط زیست می‌شود. مرگ و میرهای آبزیان در اثر تخلیه پساب‌های محتوی فلزات سنگین در دنیا و ایران بی‌سابقه نیست. سبزی‌های اطراف تهران نیز كه با فاضلاب آبیاری می‌شود از این آلودگی‌ها بی‌بهره نیستند. فلزات سنگین شامل سرب، جیوه، روی، نیكل، كرم، كادمیوم و غیره است. وجود فلزات سنگین در غلظت بیش از استاندارد در آب شرب موجب عوارض مختلف نظیر مسمومیت، حساسیت شدید، ضایعات كروموزمی، عقب افتادگی ذهنی، فراموشی، پاركینسون، سنگ كلیه، نرمی استخوان و انواع سرطان از جمله سرطان پروستات می‌شود.

كلـر

 كلر و تركیبات آن برای ضدعفونی آب آشامیدنی در تصفیه خانه‌ها به آب اضافه می‌شود و تحقیقات نشان داده است كه مواد آلی موجود در آب با كلر تركیب شده و ایجاد تری‌هالومتان‌ها، كلرات و سایر تركیبات جانبی مضر و سمی می‌کنند كه موجب بروز انواع بیماری‌های صعب العلاج در انسان می‌شود.

  دستگاه‌های تصفیه آب خانگی

 با توجه به مشکلاتی که ممکن است برای آب آشامیدنی وجود داشته باشد بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند جهت حذف یا کمتر کردن این مواد، از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده کنند. متداول‌ترین روش‌های تصفیه آب خانگی عبارت‌اند از: استفاده از رزین‌های تبادل یون جهت كاهش سختی آب، كربن اكتیو یا زغال فعال جهت حذف كلر، رنگ، بو و تری‌هالومتان‌ها، زئولیت برای حذف فلزات سنگین و فیلترهای سرامیكی جهت حذف مواد معلق، باكتری‌ها و انگل‌ها که خود بحث مجزایی را می‌طلبند. البته بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به تایید سازمان‌های معتبر بهداشتی جهان رسیده است اما برخی دیگر چندان استاندارد نیستند. به همین دلیل توصیه می‌شود که هنگام خرید این دستگاه ها دقت نموده و از استاندارد بودن آن مطمئن شوید. صفحه : 1  2  3  4  5  6